Vneste do bytu svěží vítr minimalismu
Ruku na srdce, jak se cítíte, když po těžkém pracovním dni vstoupíte do svého bytu? Máte pocit uvolnění a svobody, anebo se vám stáhne hrdlo a zmocní se vás nejasný neklid? Jistě, můžete z něj vinit zahlcení nepokojnými duchy předků nebo geopatogenní zóny a pozvat si vymítače ďábla nebo proutkaře. Nejprve se ale zamyslete, jestli vás prostě jenom neobklopuje spousta mrtvých, nepotřebných věcí.
Kvapem se blíží Vánoce a s nimi neodmyslitelně spjatý zimní úklid. Přinášíme čtyři jednoduché tipy, které vám pomohou vnést svobodu a svěžest nejen do bydlení, ale také do své mysli.
1. Zbavte se všeho, co vám neslouží
Ať už se jedná o sbírku porcelánových andělíčků, roztomilých budíků, které už dávno nejdou nebo kuchyňských „pomocníků“, kteří už po několik let čekají na svůj velký den, kdy budou konečně potřeba, všechny tyto předměty mají jednu věc společnou: zabírají místo a chytají prach. Bez milosti se jich zbavte. Vyhoďte je, prodejte či darujte. Sami zjistíte, že vám vlastně nechybí.
Stejně postupujte v případě oblečení, knih nebo nádobí. Ponechte si to, co používáte či k čemu máte citovou vazbu. Ostatního se zbavte. Vyhoďte, prodejte či darujte někomu potřebnému. Uvidíte sami, že se bez nich hravě obejdete.
2. Uvolněte prostor
Svěží vítr potřebuje volnou cestu k proudění. A to jak ve smyslu fyzickém, tak duševním. Odstraňte překážky v podobě volně stojících odpadkových košů, batohů atd. Co lze, dejte do skříňky, co nelze, postavte ke stěně. Umělé a mrtvé květiny vyhoďte a nahraďte živými.
Projděte všechny skříně a šuplíky a odstraňte z nich vše, co jen bez užitku zabírá místo. Zbavte se také starých fotografií a jiných upomínek na zlé časy a lidi, kteří vám kdy ublížili.
3. Opravte rozbité
Narazíte-li při úklidu na nábytek či oblečení, které byste si rádi nechali, nebo za něž byste nutně museli pořídit novou náhradu, nevyhazujte je hned, ale uvažte, zda je nelze opravit a přivést je tím zpět k životu. Starou polorozpadlou komodu můžete slepit a znovu natřít, oblečení zašít, květinu vyčistit a přesadit, pokud ještě není zcela uschlá.
Při nákupu nových věcí klaďte důraz na jejich opakovanou využitelnost. Nepořizujte si oblečení, o němž víte, že jej po třech praních vyhodíte, předměty na jedno použití nahraďte opakovaně použitelnými. Ušetříte tím své peníze i životní prostředí.
4. Respektujte přirozený řád
Abyste se v bytě cítili dobře, řiďte se svými pocity a rozumem. To, co visí, nechť visí rovně. To, co má ležet, položte. Co patří k sobě, udržujte při sobě.
Závěsy by měly přes den viset na krajích garnýže, aby nebránily světlu vniknout do bytu. Sahají-li až k zemi, neměly by pod nimi stát žádné předměty, přes které se závěsy cumlají a kroutí. Záchodové prkénko by mělo být položené. Taburetky umístěte v těsné blízkosti křesla. Nechcete přece přes obývák kličkovat.
Pořádek na stole značí pořádek v hlavě. Přijmete-li toto pravidlo, zjistíte, že se začnete cítit lépe. Méně předmětů v bytě vám sníží hladinu stresu. Máte pak totiž stále uklizeno.